- 18.7.2024
Všechna krajská vojenská velitelství (dále také "KVV") pod řízením nadřízeného stupně velení, kterým je Velitelství teritoriálních sil v Táboře, procvičovala činnost při předběžných opatřeních konaných v míru s následným přechodem do stavu ohrožení státu. Cílem cvičení bylo ověřit připravenost k plnění úkolů při doplňování ozbrojených sil ČR osobami a věcnými prostředky.
Jedním ze stěžejných úkolů cvičení bylo procvičit veškerou činnost na rozvinutých mobilizačních pracovištích KVV a ověření prostorového a materiálního zabezpečení pro doplňování ozbrojených sil osobami. Příslušníci Aktivní zálohy si nejprve vyzkoušeli roli figurantů – vojáků v záloze, kteří se po obdržení povolávacího rozkazu dostavili na určené místo a po absolvování procesu jejich přijetí byly zařazeni k vybranému útvaru s uvedením služebního místa, na které jsou předurčeni. V dalších dnech se role obrátila a též příslušníci Aktivní zálohy si vyzkoušeli činnost vojáků evidujících na jednotlivých stanovištích přicházející vojáky v záloze. Navenek neviditelná část cvičení se odehrávala v rovině nácviku zpracování potřebné dokumentace jako jsou povolávací rozkazy či dodávací rozkazy. „Nejedná se o nic nového. Jedním z úkolů krajských vojenských velitelství je v případě krizového stavu zajišťovat ve spolupráci s krizovými pracovníky obcí s rozšířenou působností doplňování ozbrojených sil osobami a věcnými prostředky a jako každá jiná činnost v armádě je i tato pravidelně nacvičována.“ Komentoval cvičení vedoucí oddělení obranných příprav mjr. Pietrosz.
Při krizových stavech vojenského charakteru se mimo jiné dle zákona č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany ČR, do obranného úsilí zapojují též obce a kraje. Proto je při nácviku doplňování ozbrojených sil důležitá spolupráce s krizovými pracovníky obcí s rozšířenou působností a kraje.